Social Icons

twitterfacebook
Kavaklı mahallesinde Bursa’nın Kavaklı caddesi vardır. Burçüstü şehri tepeden görür. İşte tam orası. Dünyada minicik bir nokta.

11 Ağustos 2015 Salı

Kalecik Karası Şarabı

Kalecik Karası; Ankara’nın 50 km. kuzeydoğusunda bulunan Kalecik ilçesinde yetişen mor siyah renkli bir üzüm çeşididir. Yuvarlak taneli ve kalın kabukludur. M.Ö. 1650-1200 Hititlilerden beri bölgede yetiştirilmektedir.
 
Kalecik ilçesinin kırmızı-kahverengi toprakları dışında yetiştirilse de asla Kalecik Karası üzümü ile bir olmamaktadır. Orta Anadolu'da 1950'lerde yaşanan bağcılığın gerileme sürecinde yok olmanın eşiğine kadar gelse de Kavaklıdere firması ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin de katkılarıyla yok olması engellenmiştir. 

Kalecik Karası üzümü Kalecik Belediyesi tarafından “KALECİK KARASI ÜZÜMÜ” ibareli coğrafi işaret olarak 89 sayılı tescil belgesi ile tescil edilerek 06.04.2006 gün ve 26131 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. 
Kalecik Karası şarabı koyu kırmızı renkli gibi görünen kadifemsi, derinliği olan bir şaraptır. Akıcı, kolay içimli, orta gövdeli bir şaraptır. Damakta bir çok aromatik tadı aynı anda hissetmenizi sağlar. Kiraz, kayısı, çilek, incir, gül ve muz gibi aromaları hissedersiniz. Asit ve alkol oranını en iyi dengeleyen bir şarap olduğundan içerken büyük bir keyif alırsınız. Pek fazla şarap içmeyen veya şarabı ilk kez içecek olanların mutlaka denemesi gereken bir şaraptır. Saklama süresi 5 yıldır.
Kalecik Karası şarabını mutlaka kırmızı et ile tüketmek zorunda değilsiniz. Her türlü salata, beyaz et ve hatta ızgara balık ile de deneyebilirsiniz.

Harun AYDIN

0 yorum:

Yorum Gönder