Social Icons

twitterfacebook
Kavaklı mahallesinde Bursa’nın Kavaklı caddesi vardır. Burçüstü şehri tepeden görür. İşte tam orası. Dünyada minicik bir nokta.

24 Mayıs 2015 Pazar

Boğazkere Şarabı

Boğazkere; Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Gaziantep ve Denizli yöresinde yetişen siyah renkli, küçük taneli, kalın kabuklu üzümdür. Oldukça buruk bir tada sahiptir; tanen oranı yüksek, asiditesi düşüktür. Anadolu'nun en eski üzümlerindendir. Kürt üzümü olarak da adlandırılmaktadır. Anadolu'da yaşayan ve dünyada ilk şarabı üreten Ermenilerin de bu boğazkere üzümünü şarap yapımında kullanmışlardır.

Boğazkere şarabı oldukça gövdeli, damakta kalıcı bir şaraptır. Koyu kırmızı renkte morumsu bir rengi vardır. Genellikle tarçın, vanilya, kuru erik, kiraz, vişne aromaları hissedilir. 10-15 dakika havalandırıldıktan sonra içilmesi daha uygundur.
Boğazkere şarabını bol baharatlı ve acı soslu yemeklerin yanında denemenizi tavsiye ederim. Kitap Evi Restaurant'a yolunuz düşerse ortaya bir börek yelpazesi ile birlikte tulum peyniri ve eski kaşar söyleyip, mutlaka Fajita ile birlikte Boğazkere şarabınızı yudumlayın.


Harun Aydın

0 yorum:

Yorum Gönder